شورای پول و اعتبار در یک‌هزار و دویست و هشتمین جلسه مورخ 1394/7/28، در راستای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید، برای به وجود آوردن تحرک در اقتصاد، حمایت از تولید کنندگان داخلی و ایجاد فضای رقابتی بین آنها در فروش محصولات داخلی، اعطای تسهیلات به بنگاه‌ های تولیدی و خودرو‌سازان و سازندگان ماشین‌آلات کشاورزی رااز طریق تسهیلات خرید دین و مرابحه به شرح زیر مصوب نموده است.به گزارش شاتا، بر این اساس و پس از برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های انجام شده در دستگاه‌های اجرایی و بانک مرکزی، آغاز اجرای طرح را اعلام نموده:

 

الف - اجازه خرید اسناد تجاری ارایه شده توسط شرکت خودروساز ناشی از فروش ‌مدت‌دار خودروی تولید داخل و ماشین آلات کشاورزی 

در این طرح، بانک عامل اسناد تجاری ناشی از فروش خودرو و ماشین آلات کشاورزی را تا سقف 250 میلیون ریال و حداکثر تا 80 درصد بهای فروش هر دستگاه در قالب عقد خرید دین با نرخ 16 درصد خریداری خواهد کرد. منابع مورد نیاز این طرح توسط بانک ‌مرکزی با نرخ سالانه 14 درصد برای بانک‌های عامل تامین  شده است.

در این روش متقاضیان می‌توانند از تاریخ هجدهم آبان 1394 با مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های مجاز نسبت به خرید دستگاه مورد نظر اقدام نموده و بخشی از بهای دستگاه را به صورت نقد و مابقی را حداکثر تا 250 میلیون ریال در قبال ارایه اسناد تجاری  اقساط حداکثر 84 ماه با احتساب سالانه 16درصد به صورت چک یا سفته به نمایندگی مجاز پرداخت خواهند کرد. خودروساز اسناد تجاری دریافتی از مشتریان را ظهر‌نویسی کرده و به بانک های عامل ارایه می دهد. بانک‌های عامل اسناد تجاری ارایه شده از سوی خودروساز را که سررسید آنها کمتر از چهار سال می باشد، با نرخ 16 درصد خریداری کرده و مبلغ موردنظر را به حساب خودروساز واریزخواهد کرد.

فهرست نمایندگی‌های مجاز و خودروها و ماشین‌آلات مشمول طرح از تاریخ هجدهم آبان 1394 در درگاه دولت (www.dolat.ir)، بانک‌مرکزی (www.cbi.ir) و وزارت صنعت، معدن و تجارت (www.mimt.gov.ir) اعلام می گردد.

در طرح مزبور خرید خودروها و ماشین‌آلات کشاورزی  با اقساط حداکثر هفت ساله امکان پذیرمی باشد.بر اساس برنامه‌ ریزی انجام شده، برای مراجعه یا حضور متقاضیان خرید خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی در شعب بانک‌ها  ضرورتی وجود ندارد و برای انجام خرید مورد نظر صرفاً مراجعه به نمایندگی‌های مجاز کافی می باشد.

ب - اعطای تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی از طریق تسهیلات خرید دین (خرید اسناد مدت‌دار ناشی از فروش اقساطی کالا)

در این طرح، بانک‌ها اسناد ناشی از فروش اقساطی کالاهای واسطه‌ای را با سررسید حداکثر یک سال و نرخ سود سالانه 16 درصد خریداری خواهند کرد. منابع مورد نیاز این طرح توسط بانک‌ مرکزی با نرخ سالانه 14 درصد برای بانک‌های عامل تامین می گردد.

دررابطه فروش مدت‌دار کالاهای واسطه‌ای، متقاضیان با مراجعه به تولیدکنندگان منتخب، نسبت به خرید کالای مشمول طرح مورد نظر به صورت مدت‌دار با ارایه اسناد تجاری چک یا سفته اقدام می نمایند. فهرست تولیدکنندگان منتخب و کالاهای مشمول طرح در درگاه دولت (www.dolat.ir)، بانک مرکزی (www.cbi.ir) و وزارت صنعت، معدن و تجارت (www.mimt.gov.ir) اعلام خواهد شد. در ادامه بانک‌های عامل، اسناد تجاری ارایه شده از سوی تولیدکنندگان را با نرخ 16 درصد خریداری و مبلغ موردنظر را به حساب تولیدکننده واریز می‌کنند.
بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، برای مراجعه یا حضور خریداران کالاهای واسطه‌ای در شعب بانک‌ها ضرورتی ندارد و برای انجام خرید مورد نظر صرفاً مراجعه به نمایندگی‌های مجاز کافی می باشد.

ج- اعطای تسهیلات خرید کالاهای مصرفی بادوام ایرانی منتخب از طریق صدور کارت خرید کالای ایرانی

کارت خرید کالای ایرانی، ابزاری اعتباری بوده که توسط بانک های کشور برای عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتی دارند، صادر می شود و دارنده آن می تواند تا سقف تعیین شده که متناسب با درآمد ماهیانه و حداکثر معادل یکصد میلیون ریال می باشد، کالاهایی را که فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده، خریداری نماید. فهرست کالاهای قابل خریداری در این طرح نیز ازطریق درگاه دولت (www.dolat.ir)، شاپرک (www.shaparak.com) و وزارت صنعت، معدن و تجارت (www.mimt.gov.ir) در اختیار عموم قرار خواهد گرفت در مراحل بعدی و به تدریج متناسب با اعلام آمادگی دستگاه های اجرایی و یا کارفرمایان مربوطه، این طرح گستردگی بیشتری یافت. شرایط و نحوه عمل و فهرست کالاها متناسب با شرایط تولید در کشور، متنوع و متغیر بوده و به تدریج اطلاع رسانی می شود.

در فاز اول اجرای طرح، حسب تقاضای امور اداری دستگاه‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های بازنشستگی از بانک های عامل پرداخت حقوق کارکنان، فرم‌هایی به آنها داده می شود که به کارکنان و مستمری بگیرانی که مایل به دریافت کارت خرید کالای ایرانیمی باشند، ارائه دهند. بعد از تکمیل و ارسال فرم‌های درخواست متقاضیان توسط دستگاه‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌های عامل کارت‌ها را صادر می کند و از طریق دستگاه‌های مربوطه در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد. کارت‌ها از زمان تحویل به متقاضیان، قابلیت خرید در مراکز فروش حضوری و اینترنتی مشخص شده را دارد. برای دارندگان کارت در هر ماه شمسی و متناسب با زمان صدور کارت، صورتحسابی از طریق پیامک ارسال می گردد که شامل ریز اقلام خرید در هر دوره به علاوه مجموع تسهیلات اعطایی قبلی می باشد. مشتریان با اطلاعات پیامک فوق می توانند،اقدام به بازپرداخت اقساط تسهیلات خود همانند سایر قبوض خدماتی می نمایند.

درمراحل بعدی طرح مربوطه، امکان درخواست کارت خرید کالای ایرانی برای عموم مردم به صورت انفرادی از طریق مراجعه به شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری وجود دارد. دراین طرح، برای هر شهروند ایرانی حداکثر یک کارت خرید کالای ایرانی می‌تواند صادرگردد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران – وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

 

کانال لجور

فعالیت های حامی صنعت لجور

  • جواز تاسیس
  • ثبت برند
  • تهیه طرح توجیهی
  • پایان کار صنعتی سوله و کارگاه
  • مجوز محیط زیست
  • پروانه بهره برداری
  • مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی
  • تسهیلات بانکی تولیدی و استمحال بدهی
  • معافیت گمرکی ماشین آلات خط تولید
  • جواز و مجوز صنایع