قالب عکس و هنری سورنا

جوازتاسیس صنعتی،پروانه بهره برداری،جواز ومجوز صنایع،موافقت اصولی تولید،مجوزمحیط زیست،

 كليه اطلاعات مفيد و خدمات مرتبط با حوزه سرمايه گذاري در طرح هاي صنعتي و معدني اعم از تاسيس واحد توليدي (صدور جواز تاسيس، تمديد و ابطال و يا انتقال جواز، اعلام پيشرفت طرح هاي سرمايه گذاري و  درخواست تسهيلات بانكي احداث واحد توليدي، درخواست پروانه بهره برداري و ...)، بازسازي و تكميل واحدهاي توليدي (تسهيلات بازسازي و ...)، اكتشاف و استخراج معادن، خريد واحد توليدي و خريد سهام در اين بخش ارائه گرديده است.

مدیر آمار فرمودند میزان رشد اقتصادی هیچ ربطی به میزان سرمایه گذاری و پروانه های بهره برداری صنعتی ندارد. همچنین مدیرکل آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت در بیانیه ای گفتند: روند صعودی میزان سرمایه گذاری و اشتغال جوازهای تاسیس و یا روند نزولی آن در هر دوره هیچ ربطی با روند رشد اقتصادی ندارد.

با توجه به گزارش شاتا ، «سیدمهدی نیازی» و با اشاره به بعضی مطالب عنوان شده در مدیا با عنوان تناقض بین رشد اقتصادی اعلام شده از سوی بانک مرکزی وآمار منفی سرمایه گذاری واشتغال  صنعتی افزودند:

مجوزهای صنعتی در دو بخش

 1. پروانه های بهره برداری
 2. جوازهای تاسیس صنعتی 

تا حدودی گویای وضعیت موجود و آینده بازار صنعتی هستند.

وی گفت: وضعیت این نوع مجوزها در چند سال اخیر نسبت به دوره های مشابه در سال های قبل روند نزولی را طی کرده است اما این روندهیچگونه ارتباط معنا داری با روند رشد اقتصادی و ارزش افزوده #صنعت در همان دوره ندارد.

نیازی در ادامه تصریح کرد: در واقع ممکن است در یک دوره مشخص رشد ارزش افزوده صنعت نزولی یا با رشد بسیار کم بوده و رشد اقلام مجوزهای صنعتی در همان دوره صعودی باشد و یا برعکس این حالت، رشد اقتصادی صعودی و روند رشد اقلام مجوزها، نزولی باشد.

مدیرکل آمار و فرآوری داده های وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین افزود: بر اساس روش های مورد استفاده در بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به عنوان متولیان محاسبه رشد ارزش افزوده #صنعت، ملاک محاسبه ارزش افزوده و قلم آماری پایه این محاسبات، میزان #تولیدات محصولات #صنعتی است. در واقع زیر بنای محاسبه ارزش افزوده، میزان تولید است که در نهایت به رقم رشد  ارزش افزوده منتج می شود.

به گفته نیازی؛ بر اساس اطلاعات این دو مرکز، بیشترین سهم در میزان ارزش افزوده صنعتی مربوط به صنایع خودرو سازی، محصولات شیمیایی،  فلزات اساسی، کانی های غیر فلزی و صنایع غذایی می باشد که جمع ارزش افزوده این فعالیت ها بیش از 65 درصد کل ارزش افزوده صنعت محاسبه شده است.

نیازی در ادامه اظهار کرد:  بنا براین و با در نظر گرفتن این نکته که رشد ارزش افزوده صنعت، ارتباط مستقیمی با میزان تولیدات صنعتی دارد همچنین با توجه به رشد تولید بسیاری از صنایع با سهم بالای ارزش افزوده در سه ماهه نخست سال 1393 می توان گفت  رشد مثبت ارزش افزوده صنعت اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد:  تعداد، سرمایه و اشتغال ثبت شده در مجوزهای صنعتی تا حدودی گویای وضعیت بازار صنعت است اما وجود روندکاهشی برخی از این شاخص ها  لزوما به معنی ادامه دار بودن این وضعیت درآینده نیست.

مدیرکل دفتر آمار و فرآوری داده های وزارت #صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: طبیعتا در طی سال های اخیر و با توجه به وضعیت فضای کسب وکار  و رکود اقتصادی در کشور واضح است که بسیاری از سرمایه گذاران بخش صنعت حاضر به پذیرش ریسک سرمایه گذاری و شروع کسب و کار جدید در این حوزه نبوده اند.

وی افزود: مطمئنا با بهبود فضای کسب وکار ،ایجاد رونق اقتصادی  و افزایش میزان #تولیدات و تجارت با سایر کشورها، بهبود وضعیت بازار #صنعت درآینده ای نزدیک  متصور خواهد بود.

جناب نیازی پیش بینی کرد: با توجه به آمارهای اقتصادی منتشر شده مرتبط با حوزه های کلان اقتصادی مانند رشد اقتصادی، میزان تجارت، نرخ تورم و... ،  امید به آینده بازار #صنعتی روبه افزایش بوده و از این پس شاهد ثبات و روند روبه رشد  شاخص های عملکردی حوزه #صنعت خواهیم بود. وی در پایان  از رسانه ها خواست به منظور جلوگیری از هرگونه ابهام و ایجاد تشکیک به آمارهای رسمی کشور ،قبل از انتشار اینگونه مطالب ،موارد را با متخصصین آن موضوع در میان گذارند.

صدور یک هزار و 200 فقره پروانه بهره‌ برداری صنعتی

طی 5 ماهه منتهی به مرداد ماه سالجاری به تعداد یک هزار و 200 فقره #پروانه بهره‌بردای #صنعتی توسط وزارت #صنعت، معدن و تجارت صادر شد که نسبت به 5 ماهه سال گذشته رشد 23 درصدی را نشان می‌دهد. به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی #تولید و تجارت ایران (شاتا)؛ در مدت مشابه سال گذشته، تعداد #پروانه‌های بهره‌برداری #صنعتی صادر شده در سراسر کشور 912 فقره بوده است. بر پایه این گزارش، سرمایه‌گذاری صورت گرفته در #پروانه‌های بهره‌برداری #صنعتی صادر شده طی 5 ماهه نخست امسال بالغ بر 20 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است.

این گزارش حاکیست؛ اشتغال ایجاد شده از ناحیه صدور #پروانه‌های بهره‌برداری #صنعتی برای 19 هزار و 100 نفر اعلام شده است.

صدور نزدیک به هفت هزار فقره #جوازتاسیس #صنعتی طی پنج ماه

وزارت #صنعت، معدن و تجارت طی پنج ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری به تعداد 6 هزار و 696 فقره #جوازتاسیس#صنعتی صادر کرده است.

به گزارش از شبکه اطلاع رسانی #تولید و تجارت ایران، پیش بینی میزان سرمایه گذاری #صنعتی برای جوازهای تاسیس #
» اخذ#جواز تاسیسجوار تاسیس مجوزی است که پس از ارزیابی های کارشناسی وزارتخانه ها یا سازمان های ذیربط (صنعت و معدن ، کشاورزی و …) در صورت احراز شرایط بر اساس مفاد دستورالعمل واحدهای فنی مهندسی جهت متقاضیان از طرف سازمان های مربوطه صادر میگردد و قدم اول برای اخذ زمین #صنعتی و اجازه ساخت سوله ،#پروانه بهره برداری و غیره است .

جواز تاسیس وزارت صنایع و معادن در حال حاضر در دو گزینه صادر می گردد.

 • الف: سرمایه گذاری در طرحهای اولویت دار – در رشته فعالیت های #صنعتی که در چارچوپ اولویت های تعریف شده در اسناد برنامه توسعه ملی آورده شده و بر طیق ضوابط ، از حمایت ها و مشوق های خاص سرمایه گذاری دولت برخوردار می گردد. حمایت ها و مشوق های خاص سرمایه گذاری: شامل تسهیلات بانکی (ریالی- ارزی)، یارانه زمین در شهرکهای #صنعتی، #معافیت های حقوق ورودی ماشین آلات و یارانه های انرژی (آب، برق و گاز) می باشد( فقط شامل طرحهای اولویت دار) .
 • ب: سرمایه گذاری در طرحهای غیر اولویت دار – در رشته فعالیتهای #صنعتی که خارج از چارچوپ گزینه الف باشد از مشوق های خاص سرمایه گذاری برخوردار نخواهد گردید. تبصره: مراتب مشمول بند “ب” به نحو مقتضی در#جواز تاسیس درج می گردد. لذا هدف اصلی از اخذ#جواز تاسیس برای واحد های تولیدی ایجاد وحدت رویه به منظور ارائه خدمات به موقع و تسریع در امور متقاضیان جهت سرمایه گذاری در احداث واحدهای #صنعتی به استناد مصوبه هیات وزیران به شماره۴۹۴۵۴/ت ۲۳۲۶۹ هـ مورخ ۳/۱۱/۷۹ است .

 

کانال لجور

فعالیت های حامی صنعت لجور

 • جواز تاسیس
 • ثبت برند
 • تهیه طرح توجیهی
 • پایان کار صنعتی سوله و کارگاه
 • مجوز محیط زیست
 • پروانه بهره برداری
 • مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی
 • تسهیلات بانکی تولیدی و استمحال بدهی
 • معافیت گمرکی ماشین آلات خط تولید
 • جواز و مجوز صنایع