جواز تاسیس یک مدل مجوز می باشد که به افرادی که این گواهی را دارند اجازه داده می شود محصولاتی که در جواز تاسیس ذکر شده است را در شهرک های صنعتی نام برده شده در جواز تاسیس تولید نمایند. 

جواز تاسیس به منظور سرمایه گذاری در فعالیت های صنعتی از طرف سازمان صنعت و معدن برای فرد تقاضاکننده صادر می گردد و درخواست این جواز تاسیس در قالب طرح توجیهی به سازمان صنعت و معدن ارائه می گردد.
به منظور اخذ جواز تاسیس از جمله روش های اولیه که توسط نماینده یا خود شخص متقاضی جواز تاسیس تعیین می گردد، شخصیت حقوقی و یا حقیقی است که صادر شدن جواز تاسیس بر اساس این مورد صورت می گیرد.  

جواز تاسیس در دو حالت زیر صادر می گردد:

 • سرمایه گذاری کردن در راستای اولویت اسناد بالا دست در رشته فعالیت های صنعتی از مشوق های سرمایه گذاری دولت مثل تسهیلات بانكی برخوردار می گردید.
 • سرمایه گذاری کردن به جز موارد بالا از مشوق های بالا مثل معافیت های حقوق ورودی ماشین آلات برخوردار نمی باشد.

مزایای دریافت جواز تاسیس

از مزیت های جواز تاسیس می توان به سپردن زمین در شهرک های صنعتی از طرف سازمان صنعت و معدن به فرد دارای جواز تاسیس اشاره کرد . این زمین ها به صورت 30 % هزینه به شکل نقدی و 70 درصد وام می باشد که این وام ها به شکل بدون بهره است و یک مزیت بسیار خوب به حساب می آید. طریقه باز پرداخت وام 70 درصدی به شکل اقساط 36 ماه است که هر 3 ماه یکبار سر رسید می شوند. لازم به ذکر است جواز تاسیس در فاصله 120 کیلومتری تهران صادر نمی شود.

مدت اعتبار جواز تاسیس :

مدت جواز تاسیس از هنگامی که ثبت می گردد برای 6 ماه است و تمدید آن در صورت انجام شدن عملیات اجرایی مثل خرید زمین , فراهم کردن آب و برق , اخذ پروانه ساختمان و ارائه گزارش کار برای هر دو ماه یکبار است. هنگامی که فرد این جواز تاسیس را لازم نداشته باشد و یا مدت اعتبار آن به پایان زسیده باشد، جواز تاسیس باطل می گردد و امتیازات آن پس گرفته می شود.

مراحل دریافت جواز تاسیس :

- تحقیق و بررسی سرمایه گذار در مورد نوع فعالیت صنعتی به منظور انتخاب مکان آن.
- اخذ فرم جواز تاسیس توسط درخواست دهنده یا نماینده آن و دادن درخواست جواز تاسیس همراه با طرح توجیهی.
- بررسی کردن تقاضای فرد درخواست دهنده جواز تاسیس.
- جمع آوری مدارک و ارائه دادن آن به سازمان صنعت و معدن استان.
- تحقیق و بررسی طرح توجیهی به وسیله کارشناسان مربوطه ظرف مدت یک هفته.
- تایيد شدن تقاضای جواز تاسیس توسط رئیس و معاون اداره و دادن تقاضای جواز تاسیس به مامور مالی.
- صدور معرفی نامه به منظور دادن مالیات و ارائه فیش های پرداخت شده به امور مالی.
- صدور جواز تاسیس از طرف سازمان صنعت و معدن.

جواز تاسیس چیست

به مجوزی که اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام دادن یک فعالیت اقتصادی دریافت می کنند جواز تاسیس می گویند. در زمان ارائه جواز تاسیس باید به نوع فعالیت نیز دقت شود و در صورتی که نوع فعالیت، تولید محصولاتی مانند تجهیزات پزشکی باشد در این هنگام باید جواز تاسیس از سازمان و وزارت بهداشت دریافت شود. به نظر می آید که جواز تاسیس قابل انتقال می باشد و می توان آن را به شخص دیگری منتقل کرد. به منظور اخذ جواز تاسیس حتما باید ابتدا در سایت بهین یاب ثبت نام کنید. پس از طی کردن این مرحله باید منتظر بمانید تا ثبت نام شما از طرف مدیریت تایید گردد و دوباره از طرف کارشناس مربوطه مورد بررسی قرار گیرد تا اگر اشکالی از طرف کارشناس وجود نداشت، در آن زمان جواز تاسیس باید صادر گردد. لازم به ذکر است در زمان دریافت یک جواز تاسیس باید به این موضوع دقت کرد که محصولاتی که با هم ارتباط دارند در این جواز قرار گیرد. برای نمونه محصولات خوراکی را با لوازم الکترونیکی نباید یکی بدانید. همچنین ثبت نام اینترنتی که عنوان کردیم فقط یک دفعه از سمت فرد و شرکت میتواند صورت گیرد و باید نام کاربری و رمز عبور را به یاد داشته باشید. همچنین مطلع باشید دریافت جواز تاسیس به منظور دریافت سایر پروانه ها مانند پروانه بهره برداری نیاز است. 

دریافت جواز تأسیس

جواز تاسیس به منظور افتتاح کارگاههای تولیدی و همچنین کارخانه ها نیاز می باشد. لازم به ذکر است این جواز در سایر موارد امکان دارد که نیاز باشد از جمله ثبت شرکت و ثبت برند. در حقیقت جواز تأسیس جوازی می باشد که فعالیت فرد صاحب جواز را تایید می نماید و حوزه فعالیت او در این جواز بیان شده است و باید خارج از این حوزه فعالیتی را انجام ندهد. در واقع جواز تاسیس به مجوزی گفته می شود که وزارت صنعت و معدن به اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی می دهد. در نتیجه نخستین گام به منظور افتتاح یک فعالیت تولیدی دریافت جواز تاسیس است.

مدارکی که فرد حقیقی به منظور دریافت جواز تاسیس باید بهمراه داشته باشد

 •  کپی شناسنامه
 • کپی کارت ملی

مدرکی که شخص حقوقی برای دریافت جواز تاسیس نیاز دارد 

 1.  کپی آگهی تأسیس
 2. روزنامه رسمی تأسیس
 3. کپی آگهی آخرین تغییرات
 4. کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل
 5. کپی شرکتنامه یا اظهارنامه شرکت    
 6. مهر شرکت

 

مدت زمان صدور جواز تأسیس

 مدت زمانی که به منظور صادر شدن یک جواز تاسیس زمان می برد حدودا 14 الی 20 روز است. این مدت زمان برای افراد حقیقی و حقوقی اصلا تفاوتی ندارد و برای هر دو این مدت زمان نیاز می باشد و فقط هنگامی که صنایع قصد دریافت وام بالغ بر یک میلیارد تومان را دارند، دریافت جواز حقوقی ارجحیت دارد. در حال حاضر مدت اعتباری که جواز تاسیس دارد یک سال از زمان صدور این جواز است که پس از گذشت یکسال، شخص باید نسبت به تمدید جواز تاسیس اقدام کند و در غیر این صورت جواز از اعتبار قانونی برخوردار نمی باشد.

شرایط ابطال جواز تاسیس

جواز تاسیس در صورت تقاضای فرد و یا پایان یافتن مدت زمان قانونی آن و همچنین تمدید نکردن آن از اعتبار خارج می شود و وزارت صنعت و معدن هم در این هنگام به اقدام به ثبت باطل شدن این مجوز می کند و امتیازات ناشی از این جواز تاسیس باید مسترد گردد.

چه مراحلی را باید متقاضی به منظور دریافت جواز تاسیس طی کند

 

 • ابتدا فرد درخواست کننده باید  به وزارت صنعت و معدن استان مراجعه کند و درخواست صدور جواز تاسیس را با عنوان نمودن نوع محصول و کالا و فعالیت نماید.
 • در مرحله بعد این درخواست  به معاونت برنامه ريزي،توسعه و نوسازي نیزفرستاده می شود
 • بعد این درخواست در مدت 7 روز به وسیله کارشناسان مربوطه رسیدگی می گردد
 • در آخر این نهاد عنوان شده نظر خود را باید به فرد درخواست کننده ارئه دهد که اگر تقاضا رد شود ظرف مدت 3 ماه باید توجیه و دفاعیه خود را عنوان کند. 

 

مطالب مرتبط:

اطلاعاتی مفید در زمینه جواز تاسیس ، جواز صنایع ، مجوز صنایع ، اخباری در مورد جواز تاسیس ، درباره جواز تاسیس ، نقل و انتقال جواز های صنایع ، صنایع کوچک کمتر از یک روز جواز تاسیس می گیرند

تاریخ بروزرسانی:98/02/16

کانال لجور

فعالیت های حامی صنعت لجور

 • جواز تاسیس
 • ثبت برند
 • تهیه طرح توجیهی
 • پایان کار صنعتی سوله و کارگاه
 • مجوز محیط زیست
 • پروانه بهره برداری
 • مشاوره تغییر کاربری اراضی زراعی
 • تسهیلات بانکی تولیدی و استمحال بدهی
 • معافیت گمرکی ماشین آلات خط تولید
 • جواز و مجوز صنایع